29.10.2015 – Презентація та обговорення проекту «Купуймо Разом!» в Варшаві

29 жовтня 2015 року в Варшаві відбулася зустріч присвячена презентації і обговоренню проекту «Купуймо Разом!»

Ця подія була організована Асоціацією Ініціатива Родинних Фірм разом з Фундацією «Відкритий Діалог» і проходила в будинку «Українського Світу» який знаходиться в історичному центрі Варшави.

В зутрічі взяли участь:

  • Міхал Бронятовскі (Головний Редактор польського видавництва Forbes) – модератор дискусії;
  • Марчін Свєнчіцкі (Депутат Сейму Республіки Польща);
  • Павло Костенко (Депутат Верховної Ради України);
  • Проф. Анджей Блікле (Президент Асоціації Ініціатива Родинних Фірм);
  • Олександр Токарєв (Представник проекту Wishround Polska);

а також

  • Томаш Будзяк (Координатор проекту «Купуймо Разом!»);
  • Бартош Крамек (Голова Ради Фундації «Відкритий Діалог»).

Темою зустрічі було питання: Чи може досвід польських малих і середніх фірм бути корисним для українських підприємців? Випадок закупівельних груп – інструменту підвищення конкуренційності.

Подію розпочав Бартош Крамек привітавши спікерів і гостей, а також коротко розказавши про діяльність Фундації «Відкритий Діалог». Після цього Томаш Будзяк представив успіхи проекту «Купуймо Разом!» та розповів про досвід співпраці з українськими родинними фірмами в львівській області. Також ми довідались що 4 з 5 фірм в Польщі це родинні фірми, а закупівельні групи є ефективним інструментом підвищення конкурентноспроможності (насамперед з корпораціями).

Перлиною зустрічі була дискусія експертів, модератором якої був Міхал Бронятовський. Перший спікер – Анджей Блікле дав декілька порад українським родинним фірмам. По-перше родинні фірми повинні визнати своє існування (усвідомити це). По-друге – перестати встидатись того що вони є родинним бізнесом (це не недолік, а перевага). По-третє родинні фільми повінні почати самоорганізовуватись. В українських реаліях, з уваги на дефіцит довіри і далекоглядного мислення – це завдання є досить непростим, щоправда варте зусиль.

Наступний спікер – Марчін Свєнчіцкі звернув увагу на подібності між реаліями Польщі в 90-х роках і Україною сьогодні. Польський бізнес зробив успішну (хоч і болісну) переоріентацію на Захід. Така сама дорога чекає і на українських підприємців. В цьому контексті важливим є Угода про Асоціацію з ЄС і можливості з нею звязані. Варто однак зауважити, що не все так просто і є багато досить складних елементів (європейські стандарти, сертифікати, ліцeнзії).

Найбільше питань було до українских гостей: депутата ВР від партії «Самопоміч» Павла Костенка, а також молодого українського підприємця в Польщі – Олекандра Токарєва. Павло і Олександр розповіли про свій досвід, а передусім про різниці в реаліях і культурі ведення бізнесу по двох сторонах кордону. Найбільш контроверсійну думку висловив Олександр – про втрачені українські покоління, покоління яке пам’ятає часи СРСР і реалія комунізму, яке навчилося і привикло жити залежачи від когось. Покоління виховане в неволі, подібно до ізраїльтян яких сорок років Мойсей вів до Обіцяної Землі – повинне поступитись новому поколінню українців-європейців.

Окрім спікерів свою думку також висловив радник і керівник підрозділу з економічних питань Посольства України в Республіці Польща – Руслан Перун. Український дипломат звернув увагу на ініціативу українських підприємців в Польщі – Асоціацію Українського Бізнесу в Польщі, котра була створена 20 жовтня 2015 р. в Варшаві за підтримки Посольства України. Своїм досвідом поділилася також Наталя Панченко з проекту Open Europe Group. Наталя вказала на часті проблеми з українською ментальністю бізнесменів, котрі є переконані що кожну процедуру чи справу можна вирішити за відповідну суму грошей без конкретного плану і стратегії розвитку фірми. Окрім того проблеми появляються в справах звязаних з простою пунктуальністю і зміною планів в останні хвилини. З іншої сторони основною проблемою для інвесторів з Польщі надалі є бюрократія, корупція і ілюзійна охорона прав власності, що знехочує закординних інвесторів вкладати гроші в український бізнес. Одним словом – верховенство права в Україні будується з великими труднощами.

Щоб підсумувати зустріч варто зауважити що проблеми в економічних стосунках (навіть на найнижчому рівні) присутні до тепер. Однак незважаючи на це Україна і Польща є дуже близькими сусідами, а для нас західний сусід є дверима в Європу.

Загалом в події взяли участь близько 70 гостей. Дякуємо всім за участь і цікаві питання!


Галерея:

1 3 4
5 6 7
8 9 10
11 12 18
14 15 16
13 2 17