ПІДСУМКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ 
Проекту «Купуймо Разом!» в 2015-2017 рр.

4 грудня 2017 року | Києво-Могилянська бізнес-школа [kmbs]


“Початок нового етапу запровадження бізнес-моделі закупівельних груп B2B в Україні!”


4 грудня 2017 року в Києво-Могилянській бізнес-школі [kmbs] відбулась Підсумкова Конференція проекту «Купуймо Разом!» в 2015-2017 роках. Захід став офіційним та урочистим завершенням трьох років реалізації Проекту, що проводився в рамках програми «Польська Допомога» фінансованої Міністерством Закордонних Справ Республіки Польща. Не зважаючи на формально підсумковий характер, конференція стала початком нового етапу запровадження бізнес-моделі закупівельних груп B2B в Україні. Основним елементом заходу було представлення перспективи та можливостей розвитку цієї інноваційної ідеї, прикладом чого є початок самостійної діяльності локальних Консультантів закупівельних груп в Україні на базі започаткованих Центрів Компетенцій у Львові та Києві, а також завершення процесу створення перших реальних закупівельних груп у деревообробній та сільськогосподарській галузях.

UNDP_logo_UA logo1

 

Конференцію організовано у співпраці з Києво-Могилянською бізнес-школою [kmbs] та Програмою розвитку ООН в Україні. Інформаційними партнерами заходу були: Національна Платформа малого та середнього бізнесу та Газета “Приватний підприємець”. Загалом в заході взяло участь понад 50 осіб, серед яких учасники Проекту (впродовж трьох років реалізації), представники партнерів та співорганізаторів. Цікавим є також факт, що близько третини присутніх на Підсумковій Конференції становили нові учасники, які нещодавно дізнались про проект «Купуймо Разом!» та ідею закупівельних груп. 

IMG_8221 IMG_8199 IMG_8232

Серед почесних гостей на конференції були присутні:

  • Барбара Міхаловська (Радник Міністра, Департамент співпраці у сфері розвитку, Міністерство Закордонних Справ Республіки Польща);
  • Віктор Талах (заступник директора Департаменту конкурентної політики, Антимонопольний комітет України);
  • Владлен Сисун (координатор проекту Програми розвитку ООН в Україні «Зміцнення бізнес-об’єднань малих і середніх підприємств»);
  • Олександр Бабій (експерт з фандрейзингу, Національна Платформа малого та середнього бізнесу / Клуб Сталого Бізнесу);
  • Сергій Шейка (Директор Центру розвитку українсько-польського бізнесу,  КредоБанк) та
  • Томаш Савздарго і Маріуш Кошьчьолек (представники польської Гастрономічної Закупівельної Групи).

Захід урочисто відкрили координатори та експерти проекту «Купуймо Разом!» Томаш Будзяк, Василь Масюк та Матеуш Саган. Окрім привітання учасників конференції, представники Проекту коротко розповіли про ідею закупівельних груп, основні цілі Проекту та перспективи поширення цієї бізнес-моделі в Україні. Далі перед учасниками виступила Барбара Міхаловська – опікун Проекту з Міністерства Закордонних Справ Республіки Польща. У своїй промові представниця польського дипломатичного відомства розповіла про програму Польського співробітництво задля розвитку для України, масштаби та розміри польської допомоги для України протягом останніх років, представила конкретні проекти та ініціативи які фінансує польське МЗС в Україні, а також участь Польщі в міжнародних ініціативах допомоги для України (U-Lead, UNDP тощо). Головне, польська дипломат черговий раз підкреслила, що Україна є пріоритетною країною для польського співробітництва задля розвитку, а «Купуймо Разом!» є одним із найбільш інноваційних проектів реалізованих із коштів програми «Польська Допомога».

MCH_5930 MCH_6004 MCH_6015

Наступним слово взяв партнер Проекту Владлен Сисун та розповів про важливість закупівельних груп для українських бізнес-об’єднань, досвід співпраці з проектом «Купуймо Разом!» в 2017 році та перспективи і можливості, що відкриваються перед українськими підприємцями та їхніми організаціями завдяки запровадженню інноваційної бізнес-моделі закупівельних груп B2B. Далі перед учасниками заходу виступив Сергій Шейка – директор Центру розвитку українсько-польського бізнесу ПАТ «КредоБанк». Пан C. Шейка представив пропозицію КредоБанку для клієнтів українсько-польського бізнесу та її основні переваги, а також розповів про польську урядову програму фінансової підтримки експорту (імпорт товарів з Польщі). Головним елементом програми конференції було представлення результатів Проекту впродовж трьох років реалізації та подальших планів поширення ідеї закупівельних груп в Україні. Спочатку слово взяли Томаш Будзяк (Координатор Проекту) та Василь Масюк (Операційний Координатор Проекту), які детально розповіли про досягнення команди «Купуймо Разом!» та інструменти вільно доступні для всіх учасників, а саме: публікації (підручники та посібник, інформаційні листки), інтернет-ресурси (сайт, сторінка у Facebook та канал в YouTube), платформа e-Learning та База Знань, консультаційно-навчальну програму Проекту (семінари, тренінги та вебінари), залучення важливих партнерів (АМКУ, KMBS, ПРООН, ТППУ тощо) та участь конференціях і галузевих виставках (EastExpo, EuroAgro, ЛісДеревМаш тощо). Більш детальний опис результатів «Купуймо Разом!» буде опубліковано згодом. Далі, Матуеш Саган (Координатор Консультантів Проекту) від імені Команди Проекту представив спільне бачення подальшого розвитку закупівельних груп після завершення фінансування Проекту в рамках програми «Польська Допомога». Основою до самостійного поширення цієї ідеї в Україні є вже згадані локальні Консультанти та Центри Компетенцій закупівельних груп, які становлять найцінніший результат трьох років реалізації Проекту!

MCH_6222 MCH_6180 MCH_6079 MCH_6001

Не менш цікавою частиною конференції була дискусія на тему “Закупівельні групи з української перспективи. Що далі?”, в якій взяли участь: Віктор Талах (АМКУ), Владлен Сисун (ПРООН), Олександр Бабій (Національна платформа МСБ) та Юрій Холод (Компанія „Romus”), модератором якої був Василь Масюк. Першим слово взяв пан В. Талах та представив можливості функціонування закупівельних груп в Україні з перспективи чинного законодавства про захист економічної конкуренції,, розповів на що слід звертати увагу при створенні таких груп та у якому випадку вимагається дозвіл Антимонопольного комітету України на здійснення узгоджених дій суб’єктів господарювання та коли спільні дії можуть розглядатись як концентрація суб’єктів господарювання (детальне представлення позиції АМКУ щодо діяльності закупівельних груп у світлі вимог законодавства України про захист економічної конкуренції описано в 9. розділі підручника “Купуймо Разом!”). Далі виступив Владлен Сисун, який представив бачення подальшого розвитку закупівельних груп з перспективи ПРООН, більш детально розповів про значення закупівельних груп для бізнес-об’єднань, як інноваційного інструменту залучення до співпраці українських підприємців в рамках регіональних та всеукраїнських організацій, а також галузевих об’єднань та асоціацій. Пан В. Сисун також підкреслив, що проект «Купуймо Разом!» став цінним доповненням до проекту ПРООН «Зміцнення бізнес-об’єднань малих і середніх підприємств», учасники якого активно брали участь в консультаціях та навчанні присвяченому закупівельним групам. Наступний учасник дискусії – Олександр Бабій, із власного досвіду праці з малим українським бізнесом та неурядовими організаціями підтвердив що проблема побудови довіри та формування асоціацій та спілок є досить складною. Саме тому донорські організації активно підтримують об’єднавчі процеси та ініціативи. На думку пана О. Бабія, закупівельні групи є універсальним способом об’єднання, що базується на прагматичних засадах – економія та загальний виграш, і  саме тому, це ініціатива буде впроваджуватись не тільки у вигляді організаційно-правової форми «закупівельна група», але і стане практикою роботи багатьох бізнес-асоціацій. Основою для подальшого розвитку та залучення коштів будуть матеріали та здобутки Проекту, кваліфіковані експерти. Останнім виступив Юрій Холод та розповів про свій досвід та ініціативу започаткування закупівельної групи у галузі канцтоварів у Львові.

MCH_6326 MCH_6404 MCH_6422

Після короткого кава-брейку для учасників конференції виступив засновник та голова Ради Правління польської Гастрономічної Закупівельної Групи (Horeca GGZ Sp. z o.o.) Томаш Савздарго. У своїй презентації пан Т. Савздарго розповів як повстала та як функціонує найбільша в Польщі закупівельна група в секторі HoReCa (понад 2500 підприємців-замовників та близько 40 виробників і постачальників), показав ключові особливості та переваги цієї групи (висока якість та конкурентоспроможні ціни на товари та послуги), а також представив робочу пропозицію започаткування закупівельної групи у секторі HoReCa в Україні. Натомість, Маріуш Кошьчьолек (Hinode Sp. z o.o.) у своєму виступі коротко розповів про онлайн закупівельну платформу створену спеціально для Horeca GGZ та інші технологічні інструменти доступні для польських учасників згаданої закупівельної групи. На цьому виступ польських гостей закінчився, а для отримання більш детальної інформації всі учасники конференції були запрошені на семінар для представників сектору HoReCa, який відбувся наступного дня (5.12.2017) в KMBS (детальний підсумок семінару та представлені матеріали будуть опубліковані згодом). 

MCH_6641 MCH_6847

Кульмінацією конференції була її друга частина, а саме представлення започаткованих Центрів Компетенцій та створюваних закупівельних груп. Спочатку слово взяла львівська команда Проекту в особі Василя Масюка. Пан В. Масюк розповів про успіхи у створенні закупівельної групи в деревообробній галузі, до складу якої спочатку увійде близько 10 підприємців із львівської області, які вже підписали попередній лист про наміри започаткування закупівельної групи, визначили початковий розмір першого грошового внеску (необхідного для її створення і розвитку) та підготовили заяву до АМКУ за попередніми висновками щодо кваліфікації дій спрямованих на створення закупівельної групи. Як запевнив пан В. Масюк – до кінця 2017 року мають бути вирішені всі формальності пов’язані з реальним запуском згаданої закупівельної групи. Далі український координатор Проекту розповів про львівський Центр Компетенцій закупівельних груп, концепцію його діяльності та плани на майбутнє, а також представив склад Консультантів, серед яких слід згадати Зоріяна Гудзія та Степана Ревича (Nexia DK – партнер Проекту у 2015 році), Наталію Якібчук та Оксану Гайдукевич (Адвокатське Об’єднання «Павленко і Партнери» – партнер Проекту в 2016 році) та звичайно представників львівської команди «Купуймо Разом!» Людмилу Пшеницьку-Чалу та особисто Василя Масюка

MCH_6090 MCH_6131
 
 
Після Львову естафета перейшла до Києва – слово взяли учасники Проекту, які під керівництвом та опікою Матеуша Сагана протягом 2016-2017 років здобули необхідні знання та навики для започаткування самостійної діяльності в якості локальних Консультантів закупівельних груп. Перш за все, пан М. Саган спільно із Миколою Пархоменко (представник команди локальних Консультантів) презентували концепцію діяльності київського Центру Компетенцій заснованого на базі Києво-Могилянської бізнес-школи [kmbs], основні цілі та напрямки подальшого розвиgfyтку локальних Консультантів, можливості пропагування та поширення інформації про закупівельні групи серед українських підприємців та бізнес-об’єднань, а також бачення майбутнього пошуку клієнтів та осіб потенційно зацікавлених цією ідеєю. Далі з короткими презентаціями виступили інші Консультанти закупівельних груп. Лора Апасова розповіла про свій досвід із навчального тренінгу (представлення ідеї закупівельних груп) для підприємців та представників органів місцевого самоврядування Вінницької області, проведеного спільно із паном М. Пархоменко наприкінці вересня 2017 року. Організатори тренінгу були задоволені виступом Консультантів закупівельних груп та запросили їх до подальшої співпраці в інших областях України. Лариса Самосьонок розповіла про свою активність спрямовану на поширення ідеї закупівельних груп – тут слід згадати презентацію під час бізнес-конференції «Схід-Експо 2017» та інформаційну зустріч з підприємцями з галузі ресторанного і готельного бізнесу у Кривому Розі. Детальну презентацію підготовив також Іван Сікора, який є ініціатором Партнерства «КУПУЄМО ТА РОЗВИВАЄМОСЯ РАЗОМ». Це партнерство є можливістю для виробників і переробників сільськогосподарської продукції отримати кращі умови закупівель та вийти на якісно новий рівень кооперації в аграрній сфері. Пан І. Сікора розповів про свою діяльність спрямовану на започаткування цієї закупівельної групи та прогрес який йому вдалось досягнути завдяки зустрічам та переговорам із потенційно зацікавленими підприємцями та фермерами.
MCH_6109 MCH_6736 MCH_6102

Окрім того, Консультанти поділилися своїм баченням подальшої праці задля поширення бізнес-моделі закупівельних груп в Україні, а також вказали на основні бар’єри на шляху її запровадження, серед яких слід згадати: недовіру до нових форм співпраці, короткострокове мислення, пасивність та інертність, непрозорість роботи малих і середніх підприємств, значна вага великих гравців на ринку, а також страх МСБ перед рейдерським захопленням чи проблемами з органами влади. Серед рішень цих проблем Консультанти підкреслили важливість персональних контактів з підприємцями та бізнес-об’єднаннями, необхідність навчання і консультативного супроводу, а також волонтерську діяльність Консультантів необхідну в умовах браку фінансових ресурсів на поширення ідеї закупівельних груп та підвищення інформованості МСБ про переваги та вигоди з використання цієї бізнес-моделі. На завершення польські координатори Проекту Томаш Будзяк і Матеуш Саган урочисто підписали декларацію, що представляє основні принципи діяльності Центрів Компетенцій закупівельних груп в Києві, після чого її також підписали всі присутні члени команди локальних Консультантів.

MCH_5946 MCH_6303

 

Після офіційної частини конференції та спільних фото на пам’ять, учасники перейшли до персональних дискусій в кулуарах. Підсумовуючи, можна з впевненістю ствердити, що підсумковий захід проекту «Купуймо Разом!» вдався на славу, а учасники отримали потужний запал і натхнення для подальшої діяльності для досягнення спільної мети! 

КОМАНДА ПРОЕКТУ МОЖЕ ІЗ ВПЕВНЕНІСТЮ ДИВИТИСЬ У МАЙБУТНЄ!


MCH_6588 MCH_6593

ЗВІТ у форматі pdf:


Повна галерея фотографій з конференції доступна за посиланням ТУТ!

 ***

Всі матеріали та презентації з конференції доступні на e-Learning платформі Проекту
(закладка “База Знань” -> папка “Підсумкова Конференція Проекту 4.12.2017”)